چهارشنبه 14 مهر 1400

نکته های ناب (تاریخی، رجالی، حدیثی، اخلاقی): پیامبر و اصحاب

موسسه انتشارات دلیل ما، به مناسبت ایام رحلت پیامبر اعظم کتاب « نکته های ناب» بیان (تاریخی، رجالی، حدیثی، اخلاقی): پیامبر و اصحاب سلسله دروس خارج کلام حضرت آیت الله نجم الدین طبسی به قلم ابراهیم رضایی را روانه قفسه‌های کتاب‌فروشی‌ها کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، موسسه انتشارات دلیل ما، به مناسبت ایام رحلت پیامبر اعظم کتاب « نکته های ناب» بیان (تاریخی، رجالی، حدیثی، اخلاقی): پیامبر و اصحاب سلسله دروس خارج کلام حضرت آیت الله نجم الدین طبسی به قلم ابراهیم رضایی را روانه قفسه‌های کتاب‌فروشی‌ها کرده است.

کتاب نکته های ناب از مجموعه دروس خارج کلام حضرت آیت الله نجم الدین طبسی که سالهاست در مدرسه آیت الله العظمی گلپایگانی تشکیل می شود توسط یکی از شاگردان ایشان حجت الاسلام ابراهیم رضایی ، استخراج شده است.

ساختار کتاب

نگارنده عناوین پانزده گانه کتاب را چنین برمی شمارد:

 مخالفت های صحابه با پیامبر (صلی الله علیه و آله)، ذکر صلوات، منع از کتابت حدیث!، نقش قریش در تضعیف پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)، توطئه ترور پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در کتب اهل سنت، دوست داشتن بنی هاشم از نشانه ایمان، حضور منافقین در غدیرخم، نسبت دادن جهل به پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)، کیفیت بعثت پیامبر (صلی الله علیه و آله) در کتب اهل سنت!، شخصیت حضرت حمزه سید الشهداء، فضائل بیشمار عمار،آوارگی و تبعید ابوذر،کتمان علل کناره گیری معاویه از ابوذر، اخلاق محمدی و پیامبر خاتم (صلی الله علیه و آله) صاحب تمام فضائل انبیای گذشته

ویژگی اثر

این کتاب به نکته های ناب تاریخی، رجالی، حدیثی، که توسط حضرت استاد مطرح شده است می پردازد.

تاکنون از این دروس که قریب ۸۰۰ جلسه است ۳۰۰ نکته ناب استخراج شده ، که به صورت دسته بندی در اختیار طالبان علم قرار خواهد گرفت.

کتاب نکته های ناب دفتر اول از این مجموعه نکات است که پیرامون رفتار صحابه با پیامبر اکرم (ص) ، شیوه صلوات بر پیامبر و اهل بیت (ع) در منابع فریقین، نقش قریش در تضعیف پیامبر اکرم (ص)، توطئه منافقین برای ترور پیامبر(ص)، تحرکات منافقین در غدیر خم، نحوه بعثت پیامبر در کتب اهل سنت و تبیین سه شخصیت و صحابی فداکار یعنی حمزه، عمار و ابوذر و مباحثی پیرامون اخلاق پیامبر اکرم (ص) می پردازد.

برشی از کتاب

نویسنده در صفحه 76 از کتاب درباره «نقش قریش در تضعیف پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)» چنین می آورد:

دفاع ابوطالب و حمزه از پیامبر در مقابل قریش

علامه مجلسی به نقل از ابن عباس می نویسد: قریش در آزار رساندن به پیامبر تلاش فراوان می کردند که از شدیدترین آنها عمویش ابولهب بود. او روزی در حالی که در کنار حجر اسماعیل نشسته بود؛ شکمبه گوسفندی آن را بر سر پیامبر ریخت. رسول خدا از این کار بسیار ناراحت شد لذا نزد ابوطالب آمد و گفت: ای عموجان! ارزش من در بین شما چگونه است؟ ابوطالب پرسید: مگر چه اتفاقی افتاده است؟ پیامبر خدا ماجرا را گزارش داد. حضرت ابوطالب با همراهی حضرت حمزه در حالی که شمشیر در دست داشتند کنار خانه خدا آمدند. حضرت ابوطالب به حضرت حمزه فرمود شکمبه ها را بر سر و رویشان بریز وهرکس مقاومت کرد سر از بدنش جدا کن حمزه سیدالشهداء شکمبه ها را بر سر آنان ریخت در حالی که جرات تکان خوردن نداشتند؛ آنگاه ابوطالب به پیامبران اشاره کرده و فرمود: ارزش تو برای ما اینگونه است. یعنی همیشه و تا پای جان از تو محافظت و دفاع می کنیم.

موسسه انتشارات دلیل ما، به مناسبت ایام رحلت پیامبر اعظم کتاب « نکته های ناب» بیان (تاریخی، رجالی، حدیثی، اخلاقی): پیامبر و اصحاب سلسله دروس خارج کلام حضرت آیت الله نجم الدین طبسی به قلم ابراهیم رضایی را در 255 صفحه و با شمارگان 1000 نسخه و در قطع رقعی و با جلد شومیز، چاپ کرده است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه این کتاب و دیگر آثار انتشارات دلیل ما به قم- بلوار معلم- مجتمع ناشران - طبقه همکف - واحد ۹ مراجعه کرده، یا با تلفن‌های ۰۲۵۳۷۷۴۴۹۸۸ و ۰۲۵۳۷۷۳۳۴۱۳ تماس بگیرند.

 

برچسب‌ها:
انتشارات دلیل ما
نظرات
capcha
خط اخبار
خط اخبار
بیشتر