دوشنبه 19 مهر 1400

تجهیز کتابخانه‌های دو خیریه توسط باشگاه هواداران کتاب

​​​​​​​اعضای باشگاه هواداران کتاب با همکاری انتشارات به‌نشر در راستای اهداف خیرخواهانه خود و همچنین برای ایجاد بستر مطالعۀ کتاب و تقویت روحیه فرهنگی در اقشار مختلف جامعه، عصر روز گذشته با حضور در دو خیریۀ حضرت ابالفضل(ع) و مرکز دخترانۀ آرامش اتابکان، دو کتابخانۀ این مراکز را با اهدای کتاب‌هایی در موضوعات متنوع تجهیز کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، اعضای باشگاه هواداران کتاب با همکاری انتشارات به‌نشر در راستای اهداف خیرخواهانه خود و همچنین برای ایجاد بستر مطالعۀ کتاب و تقویت روحیه فرهنگی در اقشار مختلف جامعه، عصر روز گذشته با حضور در دو خیریۀ حضرت ابالفضل(ع) و مرکز دخترانۀ آرامش اتابکان، دو کتابخانۀ این مراکز را با اهدای کتاب‌هایی در موضوعات متنوع تجهیز کرد.

اعضای باشگاه هواداران کتاب که پیش از این در فضای مجازی فعالیت‌های گوناگونی داشته و با شعار «کتاب خوب بخوانیم، خوب کتاب بخوانیم» فعالیت خود را آغاز کرده است، علاوه بر تجهیز کتابخانه‌های دو خیریه در شهرستان پاکدشت، پای صحبت‌های مدیر این مجموعه نشستند و دربارۀ مشکلاتی که در حوزۀ کتابخوانی این مراکز وجود داشت گفت‌وگو کردند. اعضای باشگاه هواداران کتاب پس از بازدید از وضعیت کتابخانه‌های این دو خیریه و همچنین با توجه به تجربیات خود دربارۀ ضعف کتابخانه‌های این مراکز پیشنهاداتی را ارائه دادند.

باشگاه هواداران کتاب متشکل از جمعی جوان، دغدغه‌مند، انقلابی، خودجوش و کتاب‌دوست است که با توانمندسازی اعضا، سازمان‌دهی چارچوب‌ها، ارتباطی منسجم و ساختاری هدفمند؛ شبکه فکر فرهنگی را ایجاد کرده‌ است و به‌صورت مستقل و خودجوش اداره می‌شود. «باشگاه هواداران کتاب» در راستای بالا بردن سطح مطالعه، به مناسبت هفته ملی کودک، با اهدای کتاب‌های متناسب برای گروه سنی کودک و نوجوان به دو خیریه نگهداری کودکان و نوجوانان مراجعه کرد.

یکی از اهداف اصلی در باشگاه هواداران کتاب تربیت و معرفی مروجان کتاب بوده است. از این رو از تمامی نوجوانانی که در این خیریه‌ها حضور داشته درخواست شده که علاوه بر مطالعه کتاب‌های جدید، اقدام به نوشتن یادداشت‌های ترویجی، هر چند کوتاه و ساده کرده و آن را به مسئولین این گروه فرهنگی برسانند.

در این دیدار اعضای این گروه فرهنگی با ارائه اطلاعاتی جامع و کاربردی و معرفی کتاب‌های ارزشمند و متناسب با گروه سنی آن‌ها، از مربیان این مجموعه‌ها درخواست کرد تا هرزمان که کودکان و نوجوانان به مشاوره کتابی احتیاج داشتند، با اعضای باشگاه هواداران کتاب، تماس بگیرند تا خدمات مورد نیاز خودشان را دریافت کنند.

 

همچنین از تمامی کودکان و نوجوانان این دو خیریه درخواست شد تا هر ایده‌ای در زمینه گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی به ذهنشان رسید، به مربیان خود ارائه دهند تا در زمان و شرایط مناسب اجرا شود.

همچنین مدیران هر یک از این خیریه‌ها با اشاره به اوج گیری مشکلات اقتصادی و بالا رفتن هزینه‌های جاری خیریه، تقویت و رفع مشکلات کتابخانه‌ها را دور از ذهن توصیف کرد و افزود: متأسفانه هزینه‌های بالایی که در تهیه کتاب وجود دارد، توان ما را برای رفع مشکلات فرهنگی و ترویج کتابخوانی از بین برده است. اما در مقابل می‌بینیم تمامی نوجوانان ما تمایل بسیاری به خواندن کتاب دارند و از کتاب‌های گذشته به‌خوبی استفاده می‌کنند. به نظر می‌رسد مسئولان امر باید دقت نظر بر امور فرهنگی این مجموعه‌ها داشته باشند چراکه این امر پیش زمینه‌ای برای تربیت و وارد شدن این قشر به جامعه بوده و نیاز به دانش اجتماعی و فرهنگ کتابی دارد.

 

نظرات
capcha
خط اخبار
خط اخبار
بیشتر