رونمایی از کتاب «تا خمینی‌شهر» برگزار شد
چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401

رونمایی از کتاب «تا خمینی‌شهر» برگزار شد

مؤسسه ایمانی جهادی صهبا با همکاری مجمع ناشران انقلاب اسلامی، دومین جلد از کتاب «تا خمینی‌شهر» را رونمایی کرد.

به گزارش روابط عمومی مجمع ناشران انقلاب اسلامی؛‌حسن ادیب‌زاده، مدیرمسئول مؤسسه ایمان جهادی، بیان کرد: عنوان رسمی مؤسسه ما «ایمان جهادی» است. شکل‌گیری مؤسسه از اردوهای جهادیِ اوایل دهه هشتاد بوده است. اما موضوعی که باعث شد اردوهای جهادی را تشکیلاتی‌تر ببینیم و مؤسسه تشکیل دهیم و وارد کارهای جدی‌تر فرهنگی شویم، سفارش حاج‌آقا والی بود. یکی از توصیه‌های مهم ایشان این بود که این کار را محکم بچسبید و جدی بگیرید و به عنوان کار جنبی به آن نگاه نکنید. این باعث شد مؤسسه ما شکل جدی بگیرد.

وی افزود: ‌اولین کار فرهنگی و قلمی ما همین کار «تا خمینی‌شهر» بود. از سال 85 تحقیقات را شروع کردیم و سه سال بعد، جلد اول کتاب چاپ شد که اولین کار انتشاراتی ما بود. زمانی که مؤسسه شکل گرفت، مثل خیلی از حرکت‌های جهادی امروزی، در مناطق مختلف کشور کارهای عمرانی می‌کردیم؛ اما الان تمرکزمان کاملاً روی کارهای فرهنگی است و حرکت مستمری داریم.

ادیب‌زاده اضافه کرد: بشاگرد روستا نیست. منطقه وسیعی به اندازه استان قم است. زمانی که حاج‌آقا والی وارد منطقه شد، بشاگرد 900 روستای بسیار پراکنده و کم‌جمعیت داشته. با تلاش ایشان، این نهصد روستا به چهارصد روستا رسید. الان هم بیش از 250 روستا دارد. این روستاها به آبادنی نسبی رسیده‌اند. میان این روستاها، همچنان هستند روستاهایی که فواصل دوری از مسیرهای اصلی دارند و برای کمک‌رسانی در دسترس نیستند. به همین دلیل، این روستاها هنوز کمبودهای اساسی دارند. از لحاظ فرهنگی بشاگرد گوهری است که در ایران نظیر ندارد؛ به دلیل فطرت بسیار پاک و ایمان ذاتی مردم بشاگرد که از قدیم داشته‌اند و این ایمان را با زحمت حفظ کرده‌اند. حرکت توسعه عمرانی این منطقه را فکری فرهنگی پیش برده است؛ به طوری که الان بروزهای مذهبی و انقلابی بشاگرد واضح است.

وی با بیان اینکه اولین ویژگی شخصیتی آقای والی معنویت است، افزود: ایشان در کنار کار، به روشنی معنوی و اهل تهجد و عبادت بود. این باعث می‌شد همه را جذب خودش کند. جذب به ایشان هم معادل با جذب به بشاگرد بود. ایشان به شدت فراری از شهرت و دنبال گمنامی بود.

ادیب‌زاده اضافه کرد: ما در انتخاب سبک این کتاب دنبال این بودیم که کاری جامع درباره ایشان انجام شود و آنچه باید در تاریخ از ایشان بماند، بماند. بعداً می‌شود از روی این کتاب، کتاب کودک و رمان تولید کرد و مستند ساخت. ما برای این کار سبک تاریخ شفاهی انتخاب کرده‌ایم و حدود 400 ساعت از حدود 250 نفر مصاحبه گرفته‌ایم و سعی کردیم نقطه‌ای از کارهای اساسی ایشان در بشاگرد پنهان نماند.

وی افزود: جلد اول که منتشر شد، زمانی بود که ایشان کاملاً گمنام بود و دو سه سال برای کتاب تبلیغ کردیم. این باعث شد گروه‌های جهادی و دیگران با ایشان آشنا شوند. بعد از چاپ جلد اول، ایشان به الگو برای همه حرکت‌های جهادی تبدیل شد. حتی کسانی که با انقلاب و نظام زاویه داشتند، با این کتاب کاملاً ارتباط گرفتند. آنها این کتاب را کارنامه درخشان انقلاب می‌دیدند و بر نگاهشان بر امام و رهبر تأثیر می‌گذاشت.

محسن ادیب‌زاده در پایان مراسم گفت: ما در کارهای تصویرسازی و فیلم‌سازی و کودک تخصصی نداریم و امیدواریم متخصصان این حوزه‌ها کارهای مناسب برای ایشان تولید کنند.

برچسب‌ها: صهبا تا خمینی شهر
نظر بدهید
capcha