ادبیات کهن، محل تولید فکر و فرهنگ
جمعه 28 ارديبهشت 1403

ادبیات کهن، محل تولید فکر و فرهنگ

جشن۶۰ هزارنسخه‌ای کتاب «ماجرای دشت مرموز» به قلم محمد میرکیانی، در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی در سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، جشن۶۰ هزارتایی کتاب «ماجرای دشت مرموز» به قلم محمد میرکیانی، در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی در سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.

در این مراسم ملیکا زارعی (خاله شادونه) با اشاره به اینکه هر جمله و نوشته‌ای در این کتاب نگاهی با فضای پویانمایی دارد، تصریح کرد: واژگان و اسامی انتخاب‌شده گویای تخیل و خلاقیت قوی نویسنده است.

زارعی به خاطره‌ای از پرت شدن کتاب در صحنه اجرای برنامه یاد کرد و گفت: آن زمان آقای میرکیانی اعتراض کرد که به کتاب بی‌احترامی شده است. قصد من بی‌احترامی نبود و ناخواسته کتاب روی زمین افتاد. اعتقاد دارم احترام کتاب باید و باید همه جا حفظ شود.

وی تاکید کرد: هر اقدامی برای ادبیات کودک قابل تحسین است و می‌تواند اطلاعات خوبی در اختیار کودکان قرار دهد.

نوشتن برای کودکان، آگاهی‌بخشی به نسل آینده

همچنین نویسنده کتاب گفت: «ماجرای دشت مرموز» مجموعه‌ای پنج‌گانه است که هر جلدی در حین استقلال با هم در ارتباط هستند. در سینما و ادبیات از سال‌ها قبل این شیوه آغاز شده و مورد اقبال است.

به گفته محمد میرکیانی این اثر ادبی کاری طنز با داستان‌های جذاب برای کودکان بوده و کار جدیدی در فضای فانتزی نوجوانان است.

وی افزود: از ۴۰ سال پیش نوشتن را آغاز کردم و به ادبیات عامیانه توجه داشتم. اعتقاد دارم نوشتن برای کودکان کمک به آگاهی‌بخشی نسل آینده است.

وی با اشاره به کتاب دیگر خود، مجموعه «قصه ما مثل شد» تاکید کرد: این کتاب به زبان‌های دیگر نیز ترجمه شده و جزو کتاب‌های پرفروش محسوب می‌شود.

این نویسنده افزود: بر این باورم که ادبیات کهن ما محل تولید فکر و فرهنگ است. کشور ما در جاده ابریشم قرار داشته و محل تردد تمدن‌ها بوده است. اگر به این موضوع توجه داشته باشیم، نوع نگاه کودکان به فرهنگ و تاریخمان را غنی خواهیم کرد.

میرکیانی معتقد است برای آموزش کودکان و آشنا کردن آنها با ادبیات عامیانه هم لازم است آثاری بازنویسی شود و هم آثار جدید خلق شود. در هر دو زمینه نیاز به توجه به اقتضائات روز جامعه داریم.

این نویسنده گفت: من هر روز به نمایشگاه آمدم. استقبال مردم خوب بود و کتاب‌ها هم پرفروش بوده است.

فعال حوزه کودک در خصوص ایجاد علاقه‌مندی برای کودکان برای خواندن کتاب تصریح کرد: بخشی از کم‌لطفی به این موضوع به خود ما برمی‌گردد و ما بزرگ‌ترها باید این علاقه و توجه را ایجاد کنیم.

نظر بدهید