آیین رونمایی کتاب «پشت این پنجره» برگزار شد
جمعه 28 ارديبهشت 1403

آیین رونمایی کتاب «پشت این پنجره» برگزار شد

آیین رونمایی از کتاب «پشت این پنجره» به قلم وجیهه سامانی، جمعه 28 اردیبهشت در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی در سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، آیین رونمایی از کتاب «پشت این پنجره» به قلم وجیهه سامانی، جمعه 28 اردیبهشت در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی در سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد. 

نویسنده کتاب با اشاره به اینکه ۱۲ کتاب تاکنون چاپ کرده است، اضافه کرد: کتاب «پشت این پنجره» در خصوص فضای مجازی است. بعد از کرونا شاهد سیل حضور مردم به ویژه نوجوانان و جوانان در فضای مجازی بودیم. 

وجیهه سامانی تاکید کرد: والدین تمامی رفت و آمدهای فرزندان خود را با حساسیت بررسی می‌کنند؛ اما نمی‌دانند که حضور در فضای مجازی می‌تواند به مراتب تبعات بیشتری داشته باشد.

این نویسنده اضافه کرد: گاهی کنجکاوی باعث می‌شود تا نوجوانان در فضای مجازی کندوکاو کنند. در این کتاب دو موضوع دوستیابی اینترنتی و هک اطلاعات مورد توجه قرار گرفته است.این کتاب برای رده سنی‌ ۱۲ تا ۱۵ سال موثر است.

وی به تشریح یکی از تجربه‌های خود پرداخت و گفت: دانش‌آموزان زیادی گفته‌اند که کتاب‌های ترجمه‌ای با حتی هزار صفحه برایشان جذاب است؛ اما کتاب تالیفی ۲۰۰ صفحه‌ای را زمانی که می‌خوانند خسته می‌شوند. گویی که تمایل دارند ماجرای داستان ساندویچی و سریع به آن‌ها گفته شود.

برهوت تولید ایرانی برای نوجوان دختر

نویسنده و کارشناس نیز در این مراسم تصریح کرد: کار کردن برای نوجوان سخت است. نوجوانان در این بازه سنی خود را بی نیاز نشان می‌دهند. طبیعتا در این شرایط صحبت و اعلام نظر مستقیم نمی‌تواند موثر باشد. 

محمد سرشار گفت: کاری که در این کتاب انجام شده از هر جهت مهم است. از جمله اینکه در حوزه نوجوان به شدت به تولید محتوا نیاز داریم و با برهوتی از تولید ایرانی برای اقتضائات روز مواجهیم.

وی با اذعان به اینکه با شدت بیشتری عرصه رمان نوجوان در دست رمان ترجمه است، ادامه داد: در عین حال تولید اثر برای دختران جوان با محدودیت مواجه است. به همین دلیل هر اقدامی در این خصوص درخور ستایش است.

این کارشناس در خصوص داستان «پشت این پنجره» گفت: این کتاب دو داستان مرتبط با هم است و قابلیت تبدیل این داستان به پویانمایی در دست بررسی است. در صورتی که دو داستان به یک رمان تبدیل می‌شد، قابلیت تبدیل شدن به فیلم سینمایی را نیز داشت. 

رونمایی از نشان ویژه نوجوانان

همچنین مدیر نشر معارف نیز تصریح کرد: امسال در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از «نشان برنا» به عنوان نشان نوجوان در نشر معارف رونمایی کردیم.

مهدی محمدی معتقد است طبیعتا کار برای نوجوان در عرصه شناخت پیچیدگی‌های خاص خود را داشته و حساسیت‌های روحیه نوجوانی کار تولید را سخت می‌کند.

به گفته محمدی تاکنون ۱۱ عنوان کتاب را در نشر معارف برای نوجوانان معرفی کردیم تا بخشی از خلا موجود را رفع کنیم.

وی هدف این نشر را اثرگذاری هرچه بیشتر دانست و افزود: آماده همکاری با نهادهای فرهنگی و دانشگاهی برای تولید محتوا هستیم.

نظر بدهید