درباره ما| مجمع ناشران انقلاب اسلامی

درباره ما

مجمع ناشران انقلاب اسلامی در اسفند ۱۳۸۹با هدف ایجاد انسجام، وحدت رویه، هم‌افزایی و برنامه‌ریزی مشترک میان ناشران هم‌سو با سیاست‌های جبهۀ فرهنگی انقلاب اسلامی تأسیس شد. این مجمع از زمان تأسیس خود سعی کرده است با استفادۀ بهینه از تمام ظرفیت‌های ناشران جبهۀ فرهنگی انقلاب و امکانات سراسر کشور در جهت ترویج کتاب و کتاب‌خوانی فعالیت کند.

دسترسی مردم به کتاب یکی از دغدغه‌های مهم مجمع ناشران انقلاب اسلامی بوده است. مجمع در راستای تسهیل این دسترسی، در راستای توسعۀ شبکۀ توزیع، ایجاد کتاب‌فروشی‌های زنجیره‌ای و فروش کتاب از طریق نرم‌افزارهای موجود و همگانی اقدامات شایسته‌ای انجام داده است. برگزاری نمایشگاه‌های موضوعی در مناسبت‌های مختلف فرهنگی و مذهبی و اجتماعی در شهرهای مختلف برای مخاطبانی که به هر دلیل امکان مراجعه به کتاب‌فروشی‌ها را ندارند، از دیگر اقداماتی است که در یک دهۀ گذشته انجام شده است.

تبلیغ و ترویج کتاب یکی از موضوعات اساسی در کشور است که از روزهای آغازین مجمع ناشران انقلاب اسلامی، مدنظر مدیران این مجمع بوده است. مجمع در راستای این راهبرد، یعنی ترویج کتاب، نخست تلاش کرد تا زیرساخت‌های لازم را به‌منظور تحقق این راهبرد فراهم سازد و در نخستین گام، سامانۀ کارشناسی کتاب را با هدف بررسی آثار منتشرشده و گزینش بهترین‌ عناوین برای فعالیت‌های ترویجی راه‌اندازی کرد. در گام بعدی، «مرکز رسانه‌ای شیرازه» را با هدف تمرکزبخشی فعالیت‌ها در فضای رسانه‌ای کشور و پرکردن خلأهای موجود در این زمینه تأسیس نمود. پس از فراهم‌آمدن زیرساخت‌های لازم، فعالیت ترویجی مجمع ناشران در قالب برگزاری پویش‌های کتاب‌خوانی سراسری نظیر «کتاب و زندگی»، «کتاب‌شارژ»، «کتاب‌قهرمان» و «پویا» ادامه یافت که برای مخاطبان متفاوتی طراحی شده و تاکنون چندین دوره ار هرکدام برگزار شده است.

 

انتشار مجله‌های تخصصی شیرازۀ کتاب و گاه نقد و نیز ساخت برنامۀ «شب روایت» برای علاقه‌مندان به کتاب و اهالی نشر و برگزاری مسابقات تلویزیونی با محوریت کتاب برای عموم مردم، از دیگر فعالیت‌های مهم مجمع ناشران انقلاب اسلامی جهت گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی طی این سال‌ها بوده است.

 

هم‌افزایی و همکاری بین ناشران و اهالی فرهنگ نیز یکی دیگر از موضوعات مدنظر مجمع ناشران بوده است. مجمع ناشران به‌عنوان یک ستاد سازمان‌دهنده و قرارگاه فرهنگی، با کمک عناصر مرتبط با خود سعی کرده است در موضوعات مهم و راهبردی، خلأهای موجود محتوایی را پر کند و در همین راستا، ده‌ها نشست تخصصی با موضوعات مختلف برگزار کرده است. برگزاری جایزۀ ادبی شهید اندرزگو و جایزۀ جهانی فلسطین از جمله نتایج این همکاری‌هاست.

 

اما مهم‌ترین کار مجمع ناشران انقلاب اسلامی را باید بررسی و طراحی راهبردها و سیاست‌های کلان صنعت نشر در کشور دانست. این مجمع همواره تلاش کرده است تا در موضوعات مدیریت صنعت نشر و سیاست‌گذاری‌های دستگاه‌های متولی نقش فعال و مؤثری ایفا کند. بررسی و ارائۀ راهکار و پیگیری مشکلات زیرساخت‌های نشر کشور مانند تولید کاغذ داخلی، قانون حق مالکیت معنوی و مادی، برگزاری نمایشگاه کتاب مطلوب و... از جمله مهم‌ترین کارهای مجمع ناشران انقلاب اسلامی در طول ده سال گذشته است. مجمع ناشران اهتمام ویژه‌ای نیز برای استفاده از تمام ظرفیت دیگر تشکل‌های نشر دارد و تلاش‌های گسترده‌ای برای پویایی و اثرگذاری این تشکل‌ها انجام داده است.

اعضای هیئت مدیره
میثم نیلی

میثم نیلی

مدیرعامل

مصطفی زمانی

مصطفی زمانی

رئیس هیئت‌مدیره

علی‌اکبر تورانیان

علی‌اکبر تورانیان

عضو هیئت‌مدیره

محمد حسنی

محمد حسنی

عضو هیئت‌مدیره

حمید خلیلی

حمید خلیلی

عضو هیئت‌مدیره

حسین سعیدی

حسین سعیدی

عضو هیئت مدیره